چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به ميزباني مركز تحقيقات پيشگيري و كنترل دخانيات برگزار شد

پنجمین نشست مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی

برگزاری جلسه کشوری مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی در تهران
پنجمین نشست مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی در تاریخ 12 دی 1397 به میزبانی مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات – مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه کنترل دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی – در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار شد.
در این جلسه علاوه بر نمایندگان تمامی مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی و دبیرخانه مراکز همکار، دکتر رشیدیان مدیر اطلاعات و پژوهش سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی، دکتر امیرخانی از ستاد روابط بین الملل وزارت بهداشت و خانم سیروس کارشناس امور مراکز همکار دفتر سازمان بهداشت جهانی مستقر در ایران حضور داشتند. هدف از برگزاری این نشست هماهنگی بین مراکز همکار سراسر ایران و بیان دستور کار در چهارمین نشست مراکز همکار  سازمان بهداشت جهانی در مسقط، عمان به تاریخ 10-9 ژانویه 2019 بود.
در این برنامه، دکتر رشیدیان دستورکار و اهداف نشست عمان را بازگو کرده و به برخی سوالات حضار در خصوص شرکت در این جلسه پاسخ داد. دکتر امیرخانی نیز به بیان انتظارات و وظایف حوزه بین الملل وزارت بهداشت در خصوص مراکز همکار پرداخت. کارشناس مسئول مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز به برنامه های سازمان بهداشت جهانی و تعامل با مراکز همکار پرداخت و پس از آن، هر یک از مراکز به بیان چالش ها، مشکلات و موانع کار با سازمان بهداشت جهانی پرداخته و مواردی از معضلات خود را با دبیرخانه مراکز همکار و کارشناس سازمان بهداشت جهانی در میان گذاشتند. در مجموع، مشکلات موجود برای مراکز همکار مشترک بود و عمده ترین معضل این مراکز، نادیده شدن تعهدات و فعالیت های آنها از سوی سازمان بهداشت جهانی و عدم انتقال آن به وزارت بهداشت بود و همچنین هر یک از مراکز اذعان داشت که آنها تمام فعالیت های خود را با شرایط و نیروی کار متعهد به آن مرکز تحقیقات، انجام می دهند و هیچ گونه حمایتی از سوی سازمان بهداشت جهانی و حتی وزارت بهداشت جهت انجام فعالیت های مربوط به سازمان بهداشت جهانی صورت نمی گیرد. بعضی از مراکز نیز در ثبت گزارش سالیانه مشکلاتی از قبیل عوض شدن کارمند مستقیم رابط در منطقه و نیز عدم پیگیری از سوی سازمان داشتند که مقرر گردید از سوی دبیرخانه مراکز پیگیری شود.
یکی دیگر از معضلات مراکز همکار، تبعات منفی تحریم ها در زمینه جابجایی و دریافت مبالغ گرنت ها بود که در عرصه بین الملل با آن روبرو هستند. علاوه بر این، بحث سوءگیری های منطقه ای و عدم همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس با ایران نیز مطرح شد.
در پایان بنا بر این شد که رئوس مطالب چالش های مراکز همکار در ایران توسط دبیرخانه این مراکز جمع آوری شود و به طور مکتوب در جلسه عمان مطرح گردد.

 


٠٩:٥١ - يکشنبه ١٦ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٢٥٩٠    /    تعداد نمایش : ٥٠٩خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment