چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شعار روز بدون دخانيات،
شعار سازمان بهداشت جهانی امسال (2018) به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات

استعمال دخانیات قلب را می شکند!

سازمان بهداشت جهانی امسال (2018) به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات بر روی قلب و بیماریهای قلبی ناشی از استعمال دخانیات تمرکز ویژه ای دارد و در این راستا، شعار امسال را چنین تعریف کرده است. «استعمال دخانیات، قلب را می شکند!» این کمپین تبلیغاتی، آگاهی مردم را در زمینه های زیر افزایش می دهد:
-    برقراری رابطه بین مصرف دخانیات و قلب و سایر بیماریهای قلبی- عروقی، از جمله سکته مغزی که اولین عامل مرگ ومیر در جهان می باشند.
-    اقدامات چشمگیر و وضع قوانین برای مخاطب قرار دادن دولت ها و مردم که این امر نیز در جهت کاهش صدمات وارد بر قلب ناشی از استعمال دخانیات می باشد.

چگونه استعمال دخانیات بر سلامت قلب تاثیر منفی می گذارد
مصرف دخانیات یک ریسک فاکتور مهم برای پدید آمدن و پیشرفت بیماریهای قلبی- عروقی، سکته مغزی و بیماریهای عروقی محیطی می باشد.
برخلاف مضرات شناخته شده استعمال دخانیات برای سلامتی و ارائه راه حل برای درمان، پیشگیری و کاهش آنها در مورد بهداشت عمومی، اما آگاهی در مورد این امر در زمینه بیماریهای قلبی- عروقی بسیار اندک است.

حقایقی درباره دخانیات، قلب و سایر بیماریهای قلبی- عروقی
بیماریهای قلبی- عروقی بیش از هر عامل مرگ و میری در جهان باعث مرگ افراد جامعه در سراسر جهان می شود و مصرف دخانیات و استنشاق دود تحمیلی آن نیز تقریبا 12% مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی را شامل می شود. استعمال دخانیات بعد از فشارخون بالا، دومین عامل بروز بیماریهای قلبی- عروقی است.
مصرف دخانیات سالانه جان بیش از هفت میلیون نفر را از سراسر جهان می گیرد که از میان آنها در حدود 900 هزار نفر افراد غیرسیگاری هستند که بر اثر استنشاق دود تحمیلی محیط، جان خود را از دست داده اند. تقریبا 80% از یک میلیارد فرد سیگاری در سراسر جهان در کشورهایی با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند که بار بیماریها و مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات نیز در این کشورها بسیار بالاست.


١٠:٥٩ - پنج شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٢٥٩٨    /    تعداد نمایش : ٧٠٨خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment