سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠ -
صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

توسط مركز تحقيقات پيشگيري و كنترل دخانيات

برگزاري همايش طرح ادغام ترك دخانيات در مراكز بهزيستي كشور

در راستای ارتقاء اجرای طرح "ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور" ، همایشی به منظور رونمایی از نرم افزار الکترونیکی ثبت اطلاعات، فعالیت ها و گزارش ها با حضور دکتر محسن روشن پژوه (معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور) و نمایندگان 6 استان کشور در روز یکشنبه 24 اردیبهشت در سالن همایش امیرکبیر بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی، دکتر "غلامرضا حیدری" رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خصوص این طرح گفت: طرح ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به منظور ارتقاء سطح خدمات ارائه شده در مراکز درمانی بهزیستی و اجراي مداخله ترك دخانيات به طور هم زمان با درمان مصرف مواد در مراكز ترك سوء مصرف مواد بین مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اجرا گردید.
دکتر حیدری با بیان اینکه ادغام ترک دخانیات در مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد در 7 استان کشور به صورت آزمایشی انجام پذیرفت گفت: به منظور برنامه ادغام ترک دخانیات با درمان وابستگی به مواد مخدر تفاهم نامه ای بین مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و معاونت پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور منعقد گردید و فاز اول این برنامه کشوری از سال 95 در 7 استان ( آذربایجان شرقی ، اصفهان ، تهران ،خراسان رضوی ، فارس ، مازندران، قزوین ) و در هر استان 4 مرکز درمانی شامل دولتی، خصوصی اقامتی و سرپاپی انتخاب و در 2 برنامه جداگانه آموزش های لازم و دستور العمل های اجرایی انجام شد وی افزود: در حال حاضر فاز اول پروژه به اتمام رسیده و بنابر استقبال جامعه هدف و ارائه‌دهندگان خدمات رفع چالش‌های پیش‌رو را در نظر دارد.
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات از آغاز فاز دوم و رونمایی نرم افزار الکترونیکی ثبت اطلاعات، فعالیت ها و گزارش ها به نشانی www.tpcrc.ac.ir جهت پیگیری چگونگي پيشرفت و عملكرد مراكز دسترسي خبر داد و از مسئولین فنی و مددیاران 6 استان شرکت کننده خواستار آموزش به استان های هم جوار جهت گسترش این طرح شد.
در ادامه این همایش  دکتر "محسن روشن پژوه" معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ضمن خیر مقدم به فعالان این پروژه از دکتر غلامرضا حیدری به عنوان پرچم دار حوزه مبارزه با دخانیات یاد کرد و اجرایی شدن این طرح را نشات گرفته از پشتکاری وی دانست.
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از دلایل برگزاری برنامه امروز این است که برخی از درمانگران اعتیاد و خانواده‌های معتادین ترک اعتیاد را در ترک مواد مخدر می‌دانند و با مصرف سیگار مشکلی ندارند، اما پژوهش‌های حاضر نشان می‌دهند با هم‌زمانی طرح ادغام مواد مخدر و دخانیات اثربخشی درمان بیشتر می‌شود.
روشن پژوه ضمن بیان این امر که اساس کار بهزیستی، پیشگیری و درمان اعتیاد است، عنوان کرد: طبق منابع اطلاعاتی موثق، تجارب علمی – پژوهشی، تصمیمات و برنامه‌های سازمان بهزیستی معطوف به توسعه سلامت در همه ابعاد است و طرح ادغام ترک دخانیات در برنامه های درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در راستای تحقق اهداف و ایفاد رسالت، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه از طریق کاهش تقاضای مواد و کاهش بار اعتیاد در سطح کشور است و  همچنین تحقق این طرح را همه جانبه بودن، مبتنی بر شواهد بین المللی و ملی، همیاری و هم دلی، مبتنی بر آموزش مستمر و بر پایه پژوهش دانست.
روشن‌پژوه گفت: توصیه‌های بین‌المللی برای تأثیر مداخلات درمانی در کاهش آسیب مداخلات مبتنی بر شواهد و با در نظر گرفتن انواع مواد مخدر نشان می‌دهد همزمانی مصرف مواد مخدر مانند تریاک، حشیش با سیگار اولویت درمان را به خطر می‌اندازد و اثربخشی مداخلات درمانی با ترک مواد مخدر و سیگار نتایج بهتری را دربر دارد.
وی در پایان یادآور شد: در فاز نخست همزمان با هفته ملی بدون دخانیات،  تعداد ۲۰ نفر از درمانگران اعتیاد در مراکز اقامتی و سرپایی آموزش دیدند و پس از آن مداخلات درمانی ترک دخانیات همزمان با درمان اعتیاد به مواد در مراکز ارائه می‌شود که پس از مستندسازی و ارزشیابی در کل کشور توسعه و گسترش خواهد شد.
در ادامه این همایش، مسئولین فنی و مددیاران مراکز درمانی سرپایی دولتی و مراکز اقامتی خصوصی استان های تهران، آذربایجان شرقی، فارس، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی دیدگاه و نقطه نظر و فعالیت های خود را در اجرایی شدن این طرح بیان کردند.
شایان ذکر است در خاتمه از مسئولین فنی و مددیاران مراکز درمانی سرپایی دولتی و مراکز اقامتی خصوصی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

  


١٢:٢٩ - يکشنبه ٧ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٤٦٣٧٦    /    تعداد نمایش : ١٦٠٢خروج
   لينك‌هاي مرتبط 

who.int fctc.org tobaccocontrol.bmj.com

 لينك‌هاي مرتبط

sbmu.ac.ir nritld.sbmu.ac.ir

  تماس با ما

تلفن گوياي ترك سيگار شبانه روزي: 51-27122050-021

 مشاوره تلفني ترك سيگار:

021-26109508

آدرس پست الكترونيكي: TobaccoControlJournal@sbmu.ac.ir

Follow Us On:

Copyright © 2013 TPCRC.SBMU.AC.IR
Powered By:NRITLD IT Depatment